PMEG045V150EPDZ
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A CFP15
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PMEG045V150EPDZ PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:490 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):19 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:900 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:610pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:CFP15
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)