SDM05A30CP3-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
SCHOTTKY RECTIFIER X3-WLB0603-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SDM05A30CP3-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):4.8 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:9 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:7pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:X3-WLB0603-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C