MBRH20040
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200A D-67
DataSheet
MBRH20040 PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:650 mV @ 200 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 20 V