MSC015SDA120B
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 15A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MSC015SDA120B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):15A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 15 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)