APT30D20SG
Description
DIODE ULT FAST 30A 200V D3PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT30D20SG PDF
Type Description
Series:*
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):24 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device Package:D3 [S]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C