STPS20M100SR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A I2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS20M100SR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package:I2PAK
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)