PMEG030V030EPDZ
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A CFP15
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PMEG030V030EPDZ PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):12 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:495pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:CFP15
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
V1PM12HM3/H
V1PM12HM3/H
DIODE SCHOTTKY 120V 1A MICROSMP
SK215A R3G
SK215A R3G
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO214AC
SS2PH5-M3/85A
SS2PH5-M3/85A
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO220AA
UG8J C0G
UG8J C0G
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
PMEG030V030EPDZ
PMEG030V030EPDZ
DIODE SCHOTTKY 30V 3A CFP15
IO;EIP;IP67;60MM;8P4;8I/8O;G;3R