SFAF2003GHC0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 150V 20A ITO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SFAF2003GHC0G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:975 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:170pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C