MA2ZD020GL
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SMINI2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MA2ZD020GL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-90, SOD-323F
Supplier Device Package:SMini2-F3
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)