BYT71-800
Description
DIODE GEN PURP 800V 6A TO220AC
DataSheet
BYT71-800 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 6 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C