HER201-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE GPP HE 2A DO-15
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
HER201-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:50pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package:DO-15
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C