FFD20UP20S
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 200V 20A DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FFD20UP20S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.15 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-Pak
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C