BYM12-100HE3/96
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYM12-100HE3/96 PDF
Type Description
Series:SUPERECTIFIER®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:20pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device Package:DO-213AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C