1N4004GHB0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
DataSheet
1N4004GHB0G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:10pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C