FCH10A15
Manufacturer
KYOCERA Corporation
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO-220 F
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FCH10A15 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220 Full-Mold
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C