W1263YC200
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
W1263YC200 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
Current - Average Rectified (Io):1263A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.12 V @ 3770 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):17 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 mA @ 2000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package:W2
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C