PMEG2005AEAF
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD323
DataSheet
PMEG2005AEAF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:390 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:66pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-76, SOD-323
Supplier Device Package:SOD-323
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)