JAN1N6620
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 220V 2A AXIAL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
JAN1N6620 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500/585
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):220 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 220 V
Capacitance @ Vr, F:10pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:A, Axial
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C