HS24045R
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 240A HALFPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
HS24045R PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 240 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:12 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:10500pF @ 5V, 1MHz