CD214C-F3600
Description
DIODE GEN PURP 600V 3A SMC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CD214C-F3600 PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:45pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:SMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C