1N4004-N-0-3-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
DataSheet
1N4004-N-0-3-AP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 400 V