122NQ030
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 120A D-67
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
122NQ030 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:490 mV @ 120 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 mA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:7400pF @ 5V, 1MHz