RB160SS-30T2R
Description
DIODE SCHOTTKY 1A KMD2
DataSheet
RB160SS-30T2R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:35 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:KMD2
Operating Temperature - Junction:150°C