MMBZ16VALT1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 16V SOT23-3
Catalog
Diodes - Zener - Arrays
DataSheet
MMBZ16VALT1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):13 V
Tolerance:±5%
Power - Max:225 mW
Impedance (Max) (Zzt):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C