AZ23B16-G3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Catalog
Diodes - Zener - Arrays
DataSheet
AZ23B16-G3-18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
Tolerance:±2%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C