BZB84-B16VL
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
BZB84-B16/SOT23/TO-236AB
DataSheet
BZB84-B16VL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
Tolerance:±2%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)