PZU15B1A,115
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 15V 320MW SOD323
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
PZU15B1A,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):15 V
Tolerance:±2%
Power - Max:320 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C