MM3Z5V6B
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323F
DataSheet
MM3Z5V6B PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:±2%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):37 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:900 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C