1N5940BP/TR12
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 43V 1.5W DO204AL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5940BP/TR12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):43 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):53 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 32.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C