SZMM3Z3V9T1GX
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
SZMM3Z3V9T1G/SOD323/SOD2
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SZMM3Z3V9T1GX PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.9 V
Tolerance:±5%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)