CZRUR6V2B-HF
Description
DIODE ZENER 6.2V 150MW 0603
DataSheet
CZRUR6V2B-HF PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
Tolerance:±2%
Power - Max:150 mW
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C