MM3Z6V8ST1G
Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD323
DataSheet
MM3Z6V8ST1G PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
Tolerance:±2%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)