MM5Z4V7T1G
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD523
DataSheet
MM5Z4V7T1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.7 V
Tolerance:±6.4%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C