TZMC47-M-18
Description
DIODE ZENER 47V 500MW SOD80
DataSheet
TZMC47-M-18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):47 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):110 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 36 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C