BZX55C4V3
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35
DataSheet
BZX55C4V3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.3 V
Tolerance:±7%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):75 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 100 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C