BZD27C56PHR3G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 56V 1W SUB SMA
DataSheet
BZD27C56PHR3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):56 V
Tolerance:±7.14%
Power - Max:1 W
Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 43 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)