BZX84C9V1LT3G
Description
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3
DataSheet
BZX84C9V1LT3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):9.1 V
Tolerance:±5%
Power - Max:225 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)