CZRQR6V2B-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 6.2V 125MW 0402
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
CZRQR6V2B-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
Tolerance:±2%
Power - Max:125 mW
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C