BZX84W-B3V3F
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 3.3V 275MW SOT323
DataSheet
BZX84W-B3V3F PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.3 V
Tolerance:±2%
Power - Max:275 mW
Impedance (Max) (Zzt):95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)