Z2SMB120
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 120V 2W SMB
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
Z2SMB120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):120 V
Tolerance:±5%
Power - Max:2 W
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)