
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 3.6 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 300 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 90 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 15000 |
Current price of BZX84C3V6-G3-08 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 20V 1W DO216
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
DIODE ZENER 68V SOD323
FIXED IND 150NH 400MA 560 MOHM
XTAL OSC VCXO 75.0000MHZ HCSL
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3
EV KIT FOR MAX5705 AND MAX5805 1