
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 3.6 V |
| Tolerance: | - |
| Power - Max: | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 600 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package: | MicroMELF |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10000 | ||
| 30000 | ||
| 50000 | ||
| 100000 | ||
| 250000 |
Current price of BZM55C3V6-TR3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 10.3V 1W PMDS
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL
DIODE ZENER 91V 1.25W DO214AC
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF TH
DIODE ZENER 3.6V 500MW MICROMELF
CABLE TIE HLDR QUAD ADH WHT
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM