ZMY24-GS08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 24V 1W DO213AB
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
ZMY24-GS08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):24 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1 W
Impedance (Max) (Zzt):14 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 18 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:175°C