
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Cut Tape (CT)Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 2.4 V |
| Tolerance: | ±8% |
| Power - Max: | 370 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 100 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 120 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900 mV @ 10 mA |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AG, DO-34, Axial |
| Supplier Device Package: | DO34-A2 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MAZ40240LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO41
DIODE ZENER 4.7V 500MW MINI MELF
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23
DIODE ZENER 2.4V 370MW DO34
CONN PLUG FMALE 55P GOLD SLD CUP
8D 41C MIXED SKT J/N
NANOPLC, DC, 20-IO, TRANSISTOR