
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 6.8 V |
| Tolerance: | ±2% |
| Power - Max: | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 8 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1 µA @ 5.2 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 228 |
Current price of 1N5996C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 5.6V 370MW SOD123
DIODE ZENER 62V 10MW DO213AB
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO213AA
MEMS OSC XO 133.333333MHZ LVDS
XTAL OSC VCXO 160.0000MHZ LVPECL
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35
CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP