PZU14B2AF
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 14V SOD323
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
PZU14B2AF PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):14 V
Tolerance:±2%
Power - Max:-
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C