ZGL41-150A-E3/97
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 150V 1W GL41
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
ZGL41-150A-E3/97 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):150 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1 W
Impedance (Max) (Zzt):600 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C