TZX12A-TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO35
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
TZX12A-TR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
Tolerance:-
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):35 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 9.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C