BZT52-B4V7J
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 4.7V 590MW SOD123
DataSheet
BZT52-B4V7J PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.7 V
Tolerance:±1.91%
Power - Max:590 mW
Impedance (Max) (Zzt):78 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)