PDZVTFTR5.6B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.6V 1W PMDTM
DataSheet
PDZVTFTR5.6B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:±6.25%
Power - Max:1 W
Impedance (Max) (Zzt):8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:150°C (TJ)